Tote Stadt - Egon Schiele #wf5081

Ładowanie fotografii...
Podkład
Laminat
Wybierz gotowy rozmiar
Wpisz własny rozmiar
max:
x
max:
Kadr
Pojedynczy obraz
Kadr
Efekty

+ Dodaj do ulubionych
Cena przed rabatem: 0zł
Rabat: 0zł
Cena: 0zł
Ilość

Opis zdjęcia

Egon Schiele (12.06 1890 - 31.10.1918) – postać kontrowersyjna, austriacki malarz i grafik. Wykształcił indywidualny styl, inspirowany secesją. Autor ekspresyjnych aktów, autoportretów i portretów (m.in. Para miłosna), ale i wielu pejzaży. Był oskarżany o szerzenie pornografii. W 1907 roku Schiele poznał Gustava Klimta, który docenił prace młodego artysty i roztoczył nad nim swój patronat, aby wprowadzić go z czasem w środowisko wiedeńskiej secesji, której Egon stał się ważnym przedstawicielem. Dzieła Egona wystawiane były wraz z obrazami Edvarda Muncha, Jana Tooropa i Vincenta van Gogha. 

W 1911 roku Schiele poznał siedemnastoletnią modelkę Klimta, Valerie Neuzil, zwaną Wally, z którą uciekł z "klaustrofobicznego wiedeńskiego otoczenia" do Krumau. Wally pozowała do wielu obrazów Egona. Wkrótce z miasta wyrzucili ich mieszkańcy, oburzeni trybem życia wiedeńczyków oraz "podejrzanymi" kontaktami Schielego z młodymi modelkami.

W kwietniu 1912 Schiele został oskarżony o uwiedzenie niepełnoletniej modelki. Na rozprawie sądowej sędzia spalił jeden z "niegodnych" rysunków Egona nad płomieniem świecy; Schiele spędził dwadzieścia jeden dni w areszcie, co znalazło swoje odbicie w obrazach artysty.

Na rynku sztuki najbardziej poszukiwane są akty i autoportrety Egona Schielego. W czerwcu 2003 roku jego obraz Pejzaż Krumau został sprzedany anonimowemu nabywcy za rekordową cenę 20,93 milionów dolarów podczas aukcji w domu aukcyjnym Sothebys.

Informacje szczegółowe