Jan Vermeer van Delft, właściwie Johannes Vermeer (ur. przed 31 października 1632 w Delft, zm. przed 15 grudnia 1675 tamże) to "mistrz światłocienia ludzkich dusz", artysta z Holandii, który "zaklinał prozaiczne momenty życia w perły malarskich arcydzieł o moralizatorskim odcieniu". Malował przede wszystkim sceny rodzajowe, wykorzystując mistrzowsko grę świateł. Dziś przypisuje mu się niewiele ponad 30 obrazów i najprawdopodobniej jest to cały jego dorobek artystyczny.
Charakterystycznym tematem obrazów Vermeera jest list: "Dziewczyna czytająca list przy otwartym oknie", "Kobieta w błękitnej sukni", "List miłosny" czy "Pisząca list". Muzyka to drugi ulubiony motyw Vermeera: "Przerwana lekcja muzyki","Koncert", czy "Dziewczyna grająca na gitarze".
Perły są niewątpliwie tym tematem, który sprawił, że Vermeer jest rozpoznawany na całym świecie: "Kobieta z naszyjnikiem pereł", "Ważąca perły", no i najbardziej znany obraz artysty - "Dziewczyna z perłą". Trzy obrazy spośród całego dorobku Vermeera o moralizatorskim charakterze to słynne i równie lubiane: "Mleczarka", "Koronczarka" i "Kobieta z dzbanem". Salvador Dali uważał Vermeera za najgenialniejszego artystę w historii. Dzieła wrażliwego na światło i barwę mistrza Vermeera, jego sceny codzienności w mieszczańskich wnętrzach wspaniale kontrastują z powściągliwością i anonimowością współczesnych, modnych przestrzeni. Obraz na płótnie "Mleczarka" jest dzisiaj prawdziwym przebojem na ścianie nowoczesnej kuchni Europy.