Diana with her companions - Jan Vermeer #wf6621

Ładowanie fotografii...
Podkład
Laminat
Wybierz gotowy rozmiar
Wpisz własny rozmiar
max:
x
max:
Kadr
Pojedynczy obraz
Kadr
Efekty

+ Dodaj do ulubionych
Cena przed rabatem: 0zł
Rabat: 0zł
Cena: 0zł
Ilość

Opis zdjęcia

Jan Vermeer van Delft, właściwie Johannes Vermeer (ur. przed 31 października 1632 w Delft, zm. przed 15 grudnia 1675 tamże) to "mistrz światłocienia ludzkich dusz", artysta z Holandii, który "zaklinał prozaiczne momenty życia w perły malarskich arcydzieł o moralizatorskim odcieniu". Malował przede wszystkim sceny rodzajowe, wykorzystując mistrzowsko grę świateł. Dziś przypisuje mu się niewiele ponad 30 obrazów i najprawdopodobniej jest to cały jego dorobek artystyczny.

Charakterystycznym tematem obrazów Vermeera jest list: "Dziewczyna czytająca list przy otwartym oknie", "Kobieta w błękitnej sukni", "List miłosny" czy "Pisząca list". Muzyka to drugi ulubiony motyw Vermeera: "Przerwana lekcja muzyki","Koncert", czy "Dziewczyna grająca na gitarze".

Perły są niewątpliwie tym tematem, który sprawił, że Vermeer jest rozpoznawany na całym świecie: "Kobieta z naszyjnikiem pereł", "Ważąca perły", no i najbardziej znany obraz artysty - "Dziewczyna z perłą". Trzy obrazy spośród całego dorobku Vermeera o moralizatorskim charakterze to słynne i równie lubiane: "Mleczarka", "Koronczarka" i "Kobieta z dzbanem". Salvador Dali uważał Vermeera za najgenialniejszego artystę w historii. Dzieła wrażliwego na światło i barwę mistrza Vermeera,  jego sceny codzienności w mieszczańskich wnętrzach wspaniale kontrastują z powściągliwością i anonimowością współczesnych, modnych przestrzeni. Obraz na płótnie "Mleczarka" jest dzisiaj prawdziwym przebojem na ścianie nowoczesnej kuchni Europy.

Informacje szczegółowe