Untitled - Arshile Gorky #wf7151

Ładowanie fotografii...
Podkład
Laminat
Wybierz gotowy rozmiar
Wpisz własny rozmiar
max:
x
max:
Kadr
Pojedynczy obraz
Kadr
Efekty

+ Dodaj do ulubionych
Cena przed rabatem: 0zł
Rabat: 0zł
Cena: 0zł
Ilość

Opis zdjęcia

"Do widzenia, moi kochani"... Arshile Gorky (ur. 15.04.1904 Armenia - zm. 21.07.1948 Connecticut USA) to amerykański malarz pochodzenia ormiańskiego. Głodowa śmierć matki podczas tureckiego ludobójstwa Ormian w 1915 roku oraz 12 lat rozłąki z ojcem, który pozostawił 4-letniego syna, emigrując do Ameryki, wywarły silne piętno na życiu i twórczości artysty.
Dopiero 1920 Arshile Gorky wyjeżdża do Stanów Zjednoczonych i spotyka się z ojcem. W 1922 wstępuje do New School of Design w Bostonie, a w 1925 przenosi się do Nowego Jorku i podejmuje studia w Grand Central School of Art. Od impresjonizmu i postimpresjonizmu, poprzez eksperyment z kubizmem i sztuką Pabla Picassa, do fascynacji surrealistami... tak oto w dużym skrócie wyglądały artystyczne poszukiwania armeńskiej duszy.
Arshile Gorky odcisnął silne piętno na rozwoju amerykańskiego malarstwa. To przedstawiciel ekspresjonizmu abstrakcyjnego - pierwszego amerykańskiego nurtu, który z Nowego Jorku uczynił centrum świata sztuki i który w latach 60-tych stał się inspiracją dla pop artu i minimalizmu.
Jakie są dzieła artysty pogrążonego w smutku, melancholii i tęsknocie za ojczyzną, który po serii dramatycznych wydarzeń w życiu prywatnym, popełnia samobójstwo?
To prawdziwy fenomen i zaskoczenie... Arshile Gorky urzeka lekkością kreski i spontanicznym bałaganem cudownego koloru, odważnie rozrzuconego w akcie twórczym. Na jego obrazy chce się patrzeć, są dynamiczne, nieoczywiste, pełne optymizmu i bardzo inspirujące... a jeśli chodzi o zgranie z nowoczesnym wnętrzem, to 100% wybór :)

Informacje szczegółowe