Girl - Julie Wolfthorn #wf6680

Ładowanie fotografii...
Podkład
Laminat
Wybierz gotowy rozmiar
Wpisz własny rozmiar
max:
x
max:
Kadr
Pojedynczy obraz
Kadr
Efekty

+ Dodaj do ulubionych
Cena przed rabatem: 0zł
Rabat: 0zł
Cena: 0zł
Ilość

Opis zdjęcia

Julie Wolfthorn urodziła się 8 stycznia 1864 w Thorn czyli Toruniu jako Julie Wolff, zmarła 29 grudnia 1944 roku w Theresienstadt. Pochodziła z rodziny żydowskiej, była niemiecką malarką i graficzką. Jako artystka odjęła od nazwiska Wolff jedno f, co zmieniło je w Wilka, a dodała nazwę miasta, z którego pochodziła – Julie Wolfthorn - Wilczyca z Torunia. Umarła w Teresinie, pokazowym niemieckim obozie koncentracyjnym. Do końca życia malowała.

W połowie 1890 Julie wraz z siostrą Louise (z którą mieszkała przez prawie całe swoje dorosłe życie) przeniosła się do Berlina. Tam Wolfthorn obracała się w kręgach artystek Käthe Kollwitz i Dory Hitz. Przyjaźniła się także z berlińską cyganerią artystyczną. Do jej kręgu przyjaciół należeli m.in. Stanisław Przybyszewski, Dagny Juel Przybyszewska (którą Wolfthorn sportretowała).

Malarstwo Wolfthorn wywodzi się z impresjonizmu, z czasem ewoluowało w kierunku secesji. Malowała portrety, pejzaże, rysowała grafiki i ilustracje. W późniejszym okresie życia Julie Wolfthorn poświęciła się działalności społecznej w organizacjach żydowskich. Z tego też powodu w październiku 1942 roku razem z Louise została deportowana do obozu Theresienstadt, gdzie zmarła dwa lata później, 29 grudnia 1944 roku.

Julie Wolfthorn uchodziła za znawczynię dusz. Jak sama o sobie napisała:"Swoje zadanie jako artystka zawsze upatrywałam w tym, aby portretom oprócz aspektu artystycznego nadać mocny rys psychologiczny. Udaje mi się to dzięki intuicji, którą się w pracy kieruję".

Informacje szczegółowe