Elements of tension and a vertical-horizontal composition - Sophie Taeuber-Arp #wf6336

Ładowanie fotografii...
Podkład
Laminat
Wybierz gotowy rozmiar
Wpisz własny rozmiar
max:
x
max:
Kadr
Pojedynczy obraz
Kadr
Efekty

+ Dodaj do ulubionych
Cena przed rabatem: 0zł
Rabat: 0zł
Cena: 0zł
Ilość

Opis zdjęcia

Sophie Taeuber-Arp (ur.19.01.1889 w Davos - zm. 13.01.1943 w Zurychu) – szwajcarska malarka, rzeźbiarka i tancerka. Kobieta awangardowa - jedna z czołowych przedstawicielek nurtu abstrakcji geometrycznej XX wieku. Uznana za jedną z najważniejszych postaci dadaizmu. Kobieta niezależna i żona jednocześnie. A mężem jej był sam Jean Arp - francuski rzeźbiarz i malarz. Piękna historia - w roku 1915, na wystawie w Tanner Gallery Sophie Taeuber-Arp spotyka dadaistę Jeana Arpa, który przeprowadził się w 1915 roku do Zurychu, aby uniknąć powołania do niemieckiej armii podczas Pierwszej Wojny Światowej. Zakochują się w sobie i w 1922 roku biorą ślub. Doskonale się rozumieją jeśli chodzi o swobodę twórczą i łączenie różnych technik wyrazu artystycznego. Już nie te od lat istniejące kanony w sztuce, tylko zabawa, dowcip i absurd wyznaczają im nową drogę. Razem pracują nad wieloma projektami, aż do śmierci Sophie, w roku 1943. Tworzą abstrakcyjne kolaże i niezwykłe kompozycje w stylu dada. Eksperymentują z wieloma stylami.

Sophie Taeuber-Arp była znaną tancerką. Występowała w literacko-artystycznym klubie Cabaret Voltaire, otwartym 5 lutego 1916 w Zurychu, przez Hugo Balla. Miejsce ciekawe i wyjątkowe - ulubione przez zwolenników ruchu dada - w którym prezentowane były odczyty, organizowane koncerty i wystawy. 

Wizerunek Sophie Taeuber-Arp odnajdujemy dzisiaj na banknotach szwajcarskich i nie przez przypadek. Została ona bowiem uznana, obok Georgii OKeefe czy Doroty Tanning, za jedną z najbardziej znaczących kobiet - artystek XX wieku. Oto nasza propozycja obrazów na płótnie oraz motywów na fototapety, które perfekcyjnie wpisują się w styl Mid Century, zresztą są na tyle ponadczasowe, że zagrają idealnie w nowoczesnym salonie.

Informacje szczegółowe